“Çocuğum birinci sınıfa başladı ama çok zorlanıyoruz. Hecelemeyi bırakamadı, yazı yazarken hatalar yapıyor” diyorsanız lütfen okuyunuz.
Birinci Sınıfa başlayan öğrenci o kadar yoğun bir öğrenme arzusuyla gelir ki onların heyecanlarını fark etmemek mümkün değildir. Onların bu heyecanlarını doğru kullanmak ve işlemek son derece önemlidir. Çocukların bu isteklerinin yanı sıra velilerde de aşırı panik ve öğretmene karşı güvensizlik vardır.
Genelde okuma yazma süreci keyifli başlar fakat sancılı devam eder. Sancılı olmaması için öğretmenin bilinci son derece önemlidir. Okuma yazma süreci kapalı hecelerden ziyade açık hecelerle yapıldığı sürece zor sanılan bu süreç başlangıçtaki heyecanını koruyarak istikrarlı bir şekilde devam eder.
Okuma yazma süreci yaklaşık bir buçuk ay sonunda neredeyse tamamlanır.
Asıl zorlu süreç bundan sonra başlıyor demektir. Çocukta biyolojik bir sorun olmadığı müddetçe okuma yazmayı öğrenememesi için bir neden yoktur. Sadece öğrenme süreçleri yapısal ve algısal farklılıklara göre değişiklik gösterebilir. Akıcı okumaya geçişte göz atlama çalışmalarının bilinçli yapılması son derece önemlidir. Okuma hızlarının gün ve gün artışları yapılan alıştırmalarla hız kazanacaktır. Özgür ve hatasız yazma çalışmalarında klasik dikteler yerine adım adım heceleri bağlayıcı çalışmalarla ilerlemek harf unutma, atlama gibi kusurların olmamasını sağlayacak, çocukta da özgüvenin gelişmesine neden olacaktır. Bu bağlamda açık hece ile başlanan okuma yazma sürecinin yararı net bir şekilde görülecektir.
Açık hece kapalı hece nedir?
Kapalı Hece: Ünlü harf başta ünsüz harf sonda olan heceler kapalıdır söylemi kolaydır.
“-el, -at, -ot, vb.”
Açık Hece: Ünsüz harf başta kapalı hece sonda olan hecelerdir. Ünsüz ile ünlüyü birleştirmek daha zordur.
“-le, -la, -ta, -to, vb”
Bu nedenle bütün olarak çalışılır. Akıcı okumanın ve yazmanın anahtarıdır. Hatta çok etkili sonuçları vardır.
Çocuğum bir türlü hecelemeyi bırakamıyor diyorsanız okuma hızını geliştirici çalışmaların yeterli derecede yapılamadığının göstergesidir. Bu sürecin ise okuma yazma öğrenme sürecinde iken başlaması esastır. Okuma ve yazma gerçekleştikten sonra da etkin çalışmalarla ağırlık verilerek devamı süreci hızlandıracak daha kalıcı hale getirecektir.
Sizin çocuğunuz da akıcı okuyabilir ve yazabilir. Sadece doğru adımlar atılması gerekmektedir. Bunun sonucunda ne mi olur?
Özgüvenli, okumayı seven, okuduğunu anlayan mutlu bir çocuk olur.